gift Grabbers auktion

hver feriesæson slutter vi os med vores kære i at dele århundreder gamle traditioner som udveksling af gaver, festlige fødevarer og familiesammenkomster. Vi gør det traditionelt i min familie af mig, der skriger på børnene for at rense deres værelser i en uge. Madlavning hver opskrift kendt mand, der kræver en fjerdedel teskefuld af et krydderi jeg ikke ejer. Indpakning af gaver, indtil alt båndet er væk, og jeg har flere papirskæringer end båndhjælpemidler.

annonce

rengøring af medicinskabet af pinlige ting, fordi nysgerrige familiemedlemmer vil se ud, når de besøger, og den traditionelle lægge ud af de grimme gaver fra familiemedlemmer fra tidligere helligdage skjult i skabet. Hvis spillet med at handle som det er en fornøjelse at være vært for syvogfyrre slægtninge, er det ikke nok, hvad med vores spil med Gavegribere.

hvert år efter at kalkunen, skinken og ænderne er blevet spist ordentligt, samles vi alle til ceremonien om gaveudgivelse. Gaver er arrangeret omkring træet, stablet så højt som muligt. Vi uddeler ikke Gaver til hver enkelt i vores hjem. Børnene er rastløse og vil have det sjovt at begynde, så de får lov til at åbne alle deres gaver. Hver vælger en håndfuld sjov og går ud til legerummet, de går. Nu får de voksne at have det sjovt. Gave grabbers er kun voksen, cutthroat, latter fyldt, og altid underholdende. Du skal købe dine gaver på Julegaveauktionen, før den bliver grebet af en anden.

reklame

tusind dollars falske penge udleveres til hver slægtning, der er til stede. Formålet med spillet er at købe alle de gaver, der er rettet til dig. Plus du også ønsker at have flest penge tilbage til at købe mysteriet gave i slutningen af aftenen. Den mystiske gave fra tidligere år har været et gavekort, et digitalt kamera, et råddent æg, en rulle toiletpapir, og en tur til Cancun. I år er mystery gift et spilsystem.

auktionarius auktioner off gaver i tilfældig rækkefølge til højestbydende. Generelt starter budene små, og de fleste lader den person, som gaven er adresseret til, vinde budet. Når gaverne sælges, bliver budgivningen højere, og folk begynder at gribe andres gaver fra dem. Du har ikke lov til at åbne en gave, der ikke er adresseret til dig, men du kan holde den som gidsel.

reklame

efter alle gaverne er blevet bortauktioneret. Du har lov til at åbne de gaver, du har købt, der er adresseret til dig. De resterende gaver skal sælges til deres tilsigtede ejer til din pris. Nu begynder morsomheden. Tiggeri er set tidligere, ekstremt høje priser lægges på nogle indpakket skatte, og løfter om at klippe gården til en gård er skrevet skriftligt.

gavegriberne fortsætter med at sælge deres pakker over dessert og kaffe. Børnene har nu sluttet sig til klanen for græskar tærte og gravhøje af cool-pisk. Trist at se nogle forældre bruge deres børn til at bytte med bedsteforældre for en gave, som deres forældre ønsker at pakke ud. Trist, måske, men sjovt alligevel. Kys og knus bruges ofte til at blødgøre nogle højere priser for et godt køb.

reklame

i slutningen af aftenen annonceres ti minutter, at alle gaver skal sælges eller overleveres gratis. Nu begynder kaoset. Hvis gavegriberen ikke med succes sælger alle de ekstra gaver, de har, har de ikke lov til at byde på mysteriegaven. Vi har aldrig haft en gave gå usolgt til den person, gaven var faktisk designet til. Latter og håndtryk mellem mændene sker på dette tidspunkt, da de altid er en smule mere konkurrencedygtige end kvinderne.

mysteriegaven bortauktioneres derefter til højestbydende. Du har ikke lov til at give penge til andre, og du kan ikke samle dine penge sammen. Det er et individuelt bud. Vinderen skal derefter åbne mysteriet gave foran alle, og det erklærede gave grabber vinder. De bliver auktionarius til næste jul som en ekstra bonus.

reklame

det er et spil, der har mange minder knyttet, og noget børnene ser frem til at gøre, når de opgraderer fra gymnasiet og bliver voksen. Det er et vidunderligt julespil, der giver alle mulighed for at interagere og være involveret i.

spillet er en fantastisk måde for de familiemedlemmer, der ikke modtager så mange gaver som andre for at vinde en stor mysteriegave. De behøver ikke at byde på så mange gaver med deres navn vedhæftet. Plus, sjov og spænding overstyrer de grimme sokker, du har modtaget som en gave fra din store tante. Det er en vidunderlig voksen spil, der bringer overraskelser hvert år. Hvem vidste, at søde oldemor var en skåret hals byder og tredoblet alle hendes priser på gaver hun greb på auktionen. Par har altid det sjovt at købe deres kammerater gaver og tvinge dem til at give løfter om at få dem tilbage.

reklame

Julen er en tid til at give. Gift grabbers giver smil, latter, og samvær på en usædvanlig måde. Det giver en familie en tradition, der aldrig kan have en pris knyttet. En familietradition er uvurderlig. Det er den bedste gave af alle.

af Crystal fra Branson

har du en sparsommelig historie at dele med ThriftyFun-samfundet? Indsend dit essay her: http://www.thriftyfun.com/post_myfrugallife.ldml

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.