rotacja kompresji CPR co minutę w porównaniu do dwóch minut: randomizowane badanie manekina krzyżowego

Streszczenie

Tło. Obecne podstawowe wytyczne dotyczące podtrzymywania życia zalecają dwuminutowe zmiany w celu zapewnienia ucisku klatki piersiowej, gdy dwóch ratowników wykonuje resuscytację krążeniowo-oddechową. Jednak różne badania wykazały, że zmęczenie ratownika może wystąpić w ciągu jednej minuty, w połączeniu z pogorszeniem jakości ucisków klatki piersiowej. Naszym celem było porównanie wskaźników jakości ucisku klatki piersiowej i zmęczenia ratownika pomiędzy naprzemiennymi ratownikami podczas wykonywania jedno-i dwuminutowych ucisków klatki piersiowej. Metody. To prospektywne randomizowane badanie krzyżowe przeprowadzono w szpitalu Songklanagarind, Hat Yai, Songkhla, Tajlandia. Zapisaliśmy studentów i rezydentów szóstego roku medycyny i losowo pogrupowaliśmy ich w pary, aby wykonać 8 minut ucisku klatki piersiowej, wykorzystując zarówno minutowe, jak i dwuminutowe scenariusze na manekinie. Głównymi punktami końcowymi były głębokość i stopień ucisku klatki piersiowej. Drugorzędowe punkty końcowe obejmowały zmęczenie ratowników, częstość oddechów i tętno. Wyniki. Zrekrutowano stu czterech uczestników. W porównaniu z uczestnikami w grupie dwuminutowej, uczestnicy w grupie jednominutowej mieli znacznie wyższą średnią (odchylenie standardowe, SD) głębokość ściskania (mm) (45,8 (7,2) vs 44,5 (7,1),), ale nie było różnicy w średniej (SD) szybkości ściskania na minutę) (116,1 (12,5) vs 117,8 (12,4),), odpowiednio. Ratownicy w grupie jednominutowej mieli znacznie mniejsze zmęczenie () i zmianę częstości oddechów (), ale nie było różnicy w zmianie częstości akcji serca () między dwiema grupami. Wniosek. Stwierdzono znacznie większą głębokość kompresji i mniejsze zmęczenie ratownika w grupie 1-minutowej kompresji klatki piersiowej w porównaniu z grupą 2-minutową. Ta próba jest zarejestrowana w tctr20170823001.

1. Wprowadzenie

kompresja klatki piersiowej jest kluczowym elementem resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR). Kompresja generuje przepływ krwi i dostarczanie tlenu do mięśnia sercowego i mózgu poprzez bezpośrednie ściskanie serca, co zwiększa ciśnienie wewnątrzgałkowe. Skuteczna kompresja klatki piersiowej koreluje z optymalnym ciśnieniem perfuzji wieńcowej i pojemnością sercową, co powoduje większe szanse na powrót spontanicznego krążenia . Najnowsze podstawowe wytyczne dotyczące podtrzymywania życia American Heart Association zalecają, aby ratownicy stosowali 2-minutowy obrót ucisku w klatce piersiowej lub krótszy, jeśli czują się zmęczeni, a głębokość ucisku powinna wynosić 5-6 cm z szybkością 100-120 na minutę przy minimalnych przerwach ucisku .

różne badania wykazały, że jakość ucisków klatki piersiowej dramatycznie spada po krótkim czasie. Jeden z raportów wykazał znaczne zmniejszenie wydajności ucisku klatki piersiowej z 79,7% w pierwszej minucie do 24,9% w drugiej . Inny raport wykazał, że odsetek prawidłowych ucisków klatki piersiowej zmniejszył się znacznie po 1 minucie ucisków ze spadkiem odpowiedniej kompresji o 18,6% na minutę .

poprzednie badania były nieco sprzeczne, a niektóre badania wykazały wyższy procent odpowiedniej głębokości kompresji przy mniejszym zmęczeniu, gdy ratownicy wymieniali się co minutę w porównaniu z co dwie minuty . W innym badaniu nie stwierdzono znaczącej różnicy w liczbie skutecznych ucisków klatki piersiowej między dwiema grupami w całym 8-minutowym scenariuszu . Jednak większość badań przeprowadzonych przed wytycznymi z 2015 r.dotyczącymi głębokości i szybkości kompresji została zaktualizowana. Ponadto w niektórych badaniach oceniano tylko jakość ucisku klatki piersiowej i nie oceniano zmęczenia ratownika ani czasu przerwania .

w obecnym badaniu postawiliśmy hipotezę, że obracanie ratowników co minutę zapewniłoby lepszą jakość ucisków i niższe zmęczenie ratownika w porównaniu z obrotem 2-minutowym.

2. Metody

2.1. Projekt badania

było to jedno centrum, prospektywne randomizowane badanie krzyżowe porównujące jakość kompresji klatki piersiowej i zmęczenia ratowników między 1-minutowymi i 2-minutowymi rotacjami wykonywanymi przez wyszkolonych studentów medycyny i rezydentów szóstego roku. Projekt badania został zatwierdzony przez Institutional Review Board (REC 60-123-14-4). Wszyscy uczestnicy wyrazili pisemną świadomą zgodę przed rozpoczęciem badania.

2.2. Udział pacjentów i społeczeństwa

żaden pacjent nie był zaangażowany.

2.3. Ustawienie badania

badanie przeprowadzono w szpitalu Songklanagarind przy użyciu symulacji zatrzymania krążenia u dorosłych. Manekin treningowy Laerdal Resusci Anne® (Laerdal Medical, Stavanger, Norwegia) został użyty jako symulowany pacjent z zatrzymaniem krążenia. Uczestnicy przejęli rolę świadczeniodawcy wykonującego resuscytację dwu ratownika. Czas resuscytacji ustalono na 8 minut. Odpowiednią głębokość kompresji ustalono między 50 a 60 mm, a odpowiednią szybkość kompresji ustalono między 100 a 120 ucisków na minutę w oparciu o wytyczne American Heart Association dla dorosłych z 2015 roku.

zatrudniliśmy studentów szóstego roku medycyny i rezydentów dowolnej specjalności ze Szpitala Klinicznego, którzy ukończyli podstawowy kurs podtrzymywania życia w ciągu ostatnich 2 lat. Okres rekrutacji trwał od września 2017 do grudnia 2018. Wykluczyliśmy uczestników, którzy mieli podstawowe problemy medyczne, które mogły spowodować ich uszkodzenie podczas wykonywania resuscytacji. Uczestnicy zostali sklasyfikowani w grupie dwuosobowej według kolejności zgłoszeń. Grupy uczestników zostały oznaczone jako grupy A i B losowo w drodze losowania. Rekrutacja, rekrutacja i randomizacja zostały przeprowadzone przez autorów. Uczestnicy grupy a wykonali 1-minutową rotację ucisku klatki piersiowej, odpoczywali przez 30 minut, a następnie wykonali 2-minutową rotację ucisku klatki piersiowej. Uczestnicy grupy B wykonywali najpierw 2-minutowy obrót klatki piersiowej, odpoczywali przez 30 minut, a następnie wykonywali 1-minutowy obrót klatki piersiowej w tym samym ustawieniu. Cykl 8-minutowy składał się z dwóch ratowników przełączających się po 1 lub 2 minutach. Pomiędzy rotacjami zastosowano 30-minutowy okres wymywania w celu zmniejszenia zmęczenia i zmian częstości akcji serca i częstości oddechów uczestników przed drugą rotacją. Maska zaworu workowego została zastosowana jako metoda wentylacji podczas wykonywania resuscytacji klatki piersiowej ze współczynnikiem kompresji do wentylacji ustalonym dla obu grup na 30 : 2. Parametry kompresji zostały zebrane za pomocą danych zwrotnych za pośrednictwem SimPad PLUS z Skill Reporter (Laerdal Medical), a wyniki każdej grupy zostały połączone w zbieraniu z wydajności dwóch sprężarek w cyklu 8-minutowym. Tętno uzyskano za pomocą pulsoksymetrii opuszków palców (Wyświetlacz Yuwell YX302, Sprzęt medyczny). Asystentka pielęgniarki zmierzyła częstość oddechów ratowników. Wizualna skala analogowa (vas) została użyta do rejestracji zmęczenia uczestników, z wynikami od 0 (brak zmęczenia) do 10 (ekstremalne zmęczenie) . Uczestnicy zostali poproszeni o zaznaczenie w skali poziomej linii 10 cm zakotwiczonej na każdym końcu słowami, aby określić poziom intensywności zmęczenia.

zarejestrowano wiek, płeć, wskaźnik masy ciała (BMI), historię wykonywania RKO w sytuacjach rzeczywistych, czas (w miesiącach) od ostatniego podstawowego treningu podtrzymującego życie i regularną aktywność fizyczną (zdefiniowaną jako co najmniej 30 minut ćwiczeń co najmniej 3 razy w tygodniu).

podstawowym wynikiem badania była jakość ucisku klatki piersiowej, którą oceniano na podstawie głębokości i szybkości ucisku. Drugorzędnymi wynikami były: ocena zmęczenia ratownika, częstość oddechów, tętno, czas przerwania i odsetek odrzutu w całej klatce piersiowej podczas resuscytacji. Zbadaliśmy również charakterystykę uczestnika, która była związana z odsetkiem odpowiedniej głębokości kompresji.

2.4. Analiza statystyczna

wielkość próby obliczono na podstawie odsetka ucisków o odpowiedniej głębokości jako pierwotnej zmiennej wyników. W poprzednim badaniu średni odsetek ucisków o odpowiedniej głębokości w grupie 1-minutowej wynosił 76,2% ± 35,3, a w grupie 2-minutowej 54,3% ± 40,0. Ustawiamy obustronny poziom istotności na 0,05, A moc testu na 80%. Minimalna liczba uczestników została ustalona na 47 w każdej grupie .

wszystkie analizy statystyczne przeprowadzono przy użyciu wersji R 3.6.0 (R Foundation for Statistical Computing, Wiedeń, Austria). Zmienne ciągłe są prezentowane za pomocą średniej z odchyleniem standardowym (SD) dla danych o normalnym rozkładzie i Mediany z przedziałem międzykwartylowym (IQR) w przeciwnym razie. Zmienne kategoryczne są prezentowane za pomocą częstotliwości i procentów. Badanie normalności przeprowadzono za pomocą testu Shapiro-Wilka. Albo sparowane testy T ucznia lub testy podpisane Wilcoxon-rank zostały wykorzystane do porównań statystycznych między dwiema grupami w zależności od rozkładu danych. Aby zmniejszyć poziom błędu typu I związany z testowaniem wielu hipotez, użyliśmy progu 0.01 do oceny istotności statystycznej.

3. Wyniki

w badaniu wzięło udział stu czterech pracowników służby zdrowia. Odsetek odpowiedzi wynosił 100%, a po randomizacji nie odnotowano przypadków przerwania leczenia. Ogólne cechy uczestników przedstawiono w tabeli 1. Nieco ponad połowę (51%) stanowili mężczyźni. Większość z nich (80%) to studenci 6-letnich studiów medycznych, a 83% miało historię wykonywania ucisków klatki piersiowej w rzeczywistej sytuacji życiowej.

charakterystyka wartość
Mężczyzna, n (%) 53 (51.0)
wiek (lata) 24 (23, 24)
BMI (kg/m2) 21 (20, 24)
etap szkolenia medycznego, n (%)
6-Student Roku 83 (79.8)
Studia podyplomowe (pierwszy rok) 11 (10.6)
Studia podyplomowe (II rok) 10 (9.6)
Historia wykonywania resuscytacji w rzeczywistych sytuacjach, n (%) 86 (82.7)
ostatnia sesja szkoleniowa resuscytacji (miesiące) 7 (4, 11)
regularna aktywność fizyczna, n (%) 24 (23.1)
dane są przedstawione jako mediana (zakres międzykwartylowy) lub n ( % ); BMI, wskaźnik masy ciała; RKO, resuscytacja krążeniowo-oddechowa.
Tabela 1
charakterystyka wyjściowa uczestników badania (N = 104).

3.1. Jakość kompresji klatki piersiowej

Tabela 2 przedstawia porównanie parametrów jakości RKO między dwiema grupami. Średnia (SD) głębokość kompresji (45,8 (7,2) vs 44,5 (7,1), ), mediana (IQR) procent odpowiedniej głębokości kompresji (21,5 (7,3; 51,8) vs 19,5 (2,0; 42,3),) i mediana (IQR) czasu przerwania (sekundy) (28,0 (18,0; 56,8) vs 13 (9,0; 56,8),) były znacząco wyższa w grupie 1-minutowej w porównaniu do grupy 2-minutowej.

pełny odrzut klatki piersiowej(%) 53.9 ± 29.6 51.1 ± 31.2 0.162
dane są przedstawione jako średnia ± odchylenie standardowe lub mediana (zakres międzykwartylowy).
Tabela 2
porównanie parametrów jakości resuscytacji krążeniowo-oddechowej pomiędzy obiema grupami.

3.2. Zmęczenie ratowników

Tabela 3 przedstawia porównanie wskaźników zmęczenia między dwiema grupami. Uczestnicy w grupie 1-minutowej mieli niższe wyniki zmęczenia w VAS () i niższą częstość oddechów () pod koniec scenariusza kompresji 8-minutowej w porównaniu do tych w grupie 2-minutowej; jednak nie było różnicy w zmianie częstości akcji serca między dwiema grupami (). Figury 1 (A) -1 (c) pokazują, że po każdej rotacji w obu grupach występowała tendencja wzrostowa w skali zmęczenia, częstości akcji serca i częstości oddechów, ale wzrost był mniej dramatyczny dla uczestników w grupie 1-minutowej.

Zmiana 3.93 ± 1.78 4.60 ± 1.66 <0.001
dane są prezentowane jako średnia ± odchylenie standardowe; VAS: wizualna skala analogowa.
Tabela 3
porównanie parametrów zmęczenia ratownika (częstość akcji serca, częstość oddechów i zmęczenie) na początku i na końcu każdej rotacji pomiędzy obiema grupami.

Rysunek 1
Zmiana parametrów zmęczenia ratowników w grupach 1 – i 2-minutowych; Średnia ocena zmęczenia (a); średnia częstość akcji serca (b) oraz średnia częstość oddechów (c).

3.3. Czynniki związane z uzyskaniem odpowiedniego ucisku w klatce piersiowej

czynniki związane z różnicami między dwiema badanymi grupami w osiąganiu odpowiedniej głębokości ucisku między różnymi podgrupami przedstawiono w tabeli 4. Wśród mężczyzn, tych z BMI poniżej 25 kg / m2, bez historii resuscytacji w rzeczywistej sytuacji życiowej, których ostatnia sesja treningowa RKO miała miejsce w ciągu ostatnich 6 miesięcy, oraz tych, którzy wykonywali regularną aktywność fizyczną, odsetek odpowiedniej głębokości kompresji był znacznie wyższy w grupie 1-minutowej.

≥25 kg/m2 (n = 21) 21.1 (3.2, 85.6) 11.6 (0.5, 92.8) 0.150
Historia resuscytacji w sytuacji realnej, n (%)
Nie (n = 80) 8.7 (0, 39.7) 4.1 (0, 23.8) <0.001
dane są przedstawione jako mediana (zakres międzykwartylowy); resuscytacja krążeniowo-oddechowa, resuscytacja krążeniowo-oddechowa. pomiędzy grupami.
Tabela 4
porównanie odpowiedniego odsetka głębokości ucisku klatki piersiowej między różnymi podgrupami.

4. Dyskusja

w badaniu stwierdzono znacznie wyższą średnią głębokość ucisku oraz mniejsze zmęczenie ratownika i częstość oddechów po 8 minutach w grupie 1-minutowej kompresji klatki piersiowej w porównaniu z grupą 2-minutową.

wyniki te są podobne do poprzedniego badania Gianotto-Oliveira et al. które wykazały znacznie wyższą głębokość kompresji (76,21 vs .54,34, ) i odsetek odpowiedniej głębokości kompresji (76,2% vs. 54,3%, ) i znacznie niższe zmęczenie (1,99 vs. 4,56, ) w grupie 1-minutowej w porównaniu do grupy 2-minutowej. Jednak większość uczestników tego badania stanowili mężczyźni (85%), co mogło mieć wpływ na ich wyniki. W naszym badaniu, które miało podobny odsetek mężczyzn i kobiet, stwierdziliśmy znacznie wyższe wskaźniki odpowiedniej głębokości kompresji i mniejsze zmęczenie ratownika.

w innym badaniu krzyżowym, w którym porównywano grupy 1-minutowe i 2-minutowe w całym 8-minutowym scenariuszu, nie stwierdzono istotnych różnic w liczbie skutecznych ucisków klatki piersiowej między dwiema grupami (średnia liczba skutecznych ucisków klatki piersiowej w grupie 1-minutowej wynosiła 573,4 wobec 597,6 w grupie 2-minutowej). Jednak głębokość ściskania 38 mm lub większa, zgodnie ze starymi wytycznymi, została użyta do określenia adekwatności. W niedawnym badaniu krzyżowym porównywano 1-minutowe i 2-minutowe ciągłe uciskanie klatki piersiowej, pod względem kompresji klatki piersiowej tylko wskaźniki jakości RKO na modelu manekina w okresie czterech minut i nie stwierdzono statystycznie istotnej różnicy w odsetku odpowiedniej głębokości ucisku (42,9% vs.39,6%,). Jednak czas trwania kompresji wynoszący 4 minuty mógł nie być wystarczająco długi, aby osiągnąć istotność statystyczną.

w naszym badaniu stwierdziliśmy znacznie wyższy całkowity czas przerwania w grupie 1-minutowej w porównaniu do grupy 2-minutowej (28 vs. 13 sek.) podczas 8-minutowego okresu kompresji. Przy założeniu odpowiedniej szybkości 100 ucisków na minutę, przybliżony czas przerwy wynosił 5,8 ucisków na minutę w grupie 1-minutowej i 2,7 ucisków na minutę w grupie 2-minutowej. Ułamek ucisku klatki piersiowej jest miarą proporcji czasu wykonywania resuscytacji klatki piersiowej. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi frakcja kompresji klatki piersiowej powinna być jak najwyższa, z celem co najmniej 60%. Korzyści płynące z krótszych nieprzerwanych ucisków klatki piersiowej pod ciśnieniem perfuzji wieńcowej wykazano w modelu świń przez Ewy i wsp. . W naszym badaniu frakcje kompresji klatki piersiowej wynosiły odpowiednio 94% i 97% w grupach 1-minutowych i 2-minutowych, z których oba są dopuszczalne w praktyce klinicznej. Jednak wartość procentowa frakcji kompresji klatki piersiowej w naszym badaniu była dość wysoka . Możliwe przyczyny mogą leżeć w środowisku symulacyjnym, ponieważ ratownicy nie byli ingerowani w porównaniu z rzeczywistą sytuacją, a czas potrzebny na sprawdzenie pulsu i wentylację był krótszy niż w rzeczywistej praktyce.

głębokość kompresji i ogólny procent odpowiedniej głębokości kompresji w naszym badaniu były dość niskie w porównaniu z innymi badaniami i najnowszymi zalecanymi wytycznymi . Istnieją dwa powody tych wyników. Po pierwsze, ze względu na to, że jest to badanie manekina, uczestnicy nie mogą celowo kompresować klatki piersiowej w porównaniu z rzeczywistą sytuacją. Po drugie, nie oceniliśmy podstawowych wyników podtrzymywania życia wszystkich uczestników przed zapisem.

tylko jedna piąta ucisków miała odpowiednią głębokość w obu grupach. Była statystycznie istotna różnica na korzyść cykli 1-minutowych, ale niewielka różnica w świecie rzeczywistym (19,5% vs.21,5%). Liczba przerw w resuscytacji była mniejsza w cyklach 2-minutowych, a szybkość kompresji była lepsza w cyklach 2-minutowych, chociaż różnica nie była statystycznie istotna. Ratownicy powinni rozważyć zmianę swoich ról co minutę, aby poprawić jakość resuscytacji i zmniejszyć zmęczenie.

czynnikami związanymi z wyższymi wskaźnikami odpowiedniej głębokości kompresji były mężczyźni i niedawne (<6 miesięcy) szkolenie z RKO. Ogólnie rzecz biorąc, samce mają lepszą budowę fizyczną i siłę niż samice. Chociaż jest to temat już poruszany w literaturze, artykuł ten przedstawia różne punkty widzenia, zgodnie z najnowszymi wytycznymi resuscytacji, które mogą przyczynić się do nowych badań na temat resuscytacji. Jeśli chodzi o czas od ostatniego szkolenia RKO, poprzednie badanie wykazało, że podstawowe umiejętności i wiedza ulegają rozpadowi w ciągu 3 do 12 miesięcy po początkowym szkoleniu RKO . W badaniu podkreślono znaczenie regularnych szkoleń odświeżających dla poprawy jakości resuscytacji.

pomimo wyeliminowania wielu czynników zakłócających poprzez randomizację i zastosowanie konstrukcji krzyżowej, w której uczestnicy działali jako własne kontrole, badanie to miało pewne ograniczenia. Po pierwsze, było to badanie manekina, a manekiny nie są idealnym substytutem prawdziwego ludzkiego ciała. Symulowana sytuacja nie będzie miała potencjalnych stresów psychogennych, które mogą mieć wpływ na osobiste wysiłki. Po drugie, nasze badania przeprowadzono w jednym ośrodku. Po trzecie, uczestnikami naszego badania byli studenci medycyny i rezydenci, a zatem wyniki mogą nie odzwierciedlać zdolności innych grup zawodowych, takich jak pielęgniarki lub starsi lekarze. Po czwarte, wyniki wtórnego wyniku i korelacji między wybranymi zmiennymi i procentami odpowiedniej głębokości ucisku klatki piersiowej powinny być interpretowane z ostrożnością ze względu na niewielką wielkość próby. Wreszcie, zebraliśmy dane tylko przez 8 minut, czas, który jest odpowiedni do celów dochodzenia. Badania badające czasy kompresji o dłuższym czasie trwania mogą dawać różne wyniki.

5. Wniosek

badanie to wykazało, że wykonanie 1-minutowych naprzemiennych ucisków dało większą liczbę odpowiednich ucisków i mniejsze zmęczenie ratownika w porównaniu z 2-minutowym cyklem ucisków. Sugerujemy, aby w rzeczywistych sytuacjach ratownicy rozważali zmianę swoich ról co minutę, aby poprawić jakość resuscytacji i zmniejszyć zmęczenie.